Aplikacje interaktywne Motioncube na EU Code Week w szkole podstawowej

Wykorzystaj aplikacje Motioncube podczas zajęć z kodowania! Poniżej zamieszczamy scenariusz i podsumowanie warsztatów z kodowania w ramach EU Code Week Polska, które miały miejsce w szkole podstawowej w Krakowie w październiku 2023. Zajęcia zostały poprowadzone przez przedstawicieli LavaVision, twórców platformy i aplikacji Motioncube.

Warsztaty z kodowania na podłodze interaktywnej. Aplikacje Motioncube.

Warsztaty z kodowania na podłodze interaktywnej. Aplikacje Motioncube.


Cel zajęć: Wprowadzenie do podstaw algorytmiki w postaci gier i zabaw na interaktywnej podłodze.

Grupa docelowa: uczniowie w wieku 8 lat

Czas trwania: 90 minut

Przebieg zajęć

Rozgrzewka:

W ramach wstępu i poznania technologii zaproponowaliśmy uczniom swobodną interakcję na podłodze z animacjami reagującymi na ruch.

Swobodna zabawa ruchowa z wykorzystaniem aplikacji pakietu Na wesoło:

  • na zaczarowanych dywanach, które zmieniały się pod wpływem ruchu ciał uczniów,
  • z bańkami mydlanymi, które pękały po nadepnięciu,
  • z cukierkami, które pojawiały się w miejscu przejścia.

Wyjaśnilismy uczestnikom podstawową zasadę działania interaktywnego projektora, który wyświetla obraz na powierzchni podłogi: kamera rejestruje ruch na powierzchni, oprogramowanie analizuje obraz z kamery i wysyła do projektora zmodyfikowany obraz do wyświetlenia.

Następnie, używając pisaków świetlnych, uczniowie rozwiązywali łamigłówki logiczne, których celem było:

  • podpięcie wszystkich żarówek do zasilania, aby je wszystkie zaświecić (aplikacja Zapal żarówki z pakietu Rusz głową)

Aby ułatwić pracę z grupą liczącą 22 osoby, podzieliliśmy je na dwie podgrupy (mieliśmy do dyspozycji dwie interaktywne podłogi), a te z kolei na mniejsze 2-osobowe zespoły. W sumie na jedną podłogę przypadało 5-6 par uczniów. Dzięki możliwości podziału obszaru projekcji na 3 plansze, na każdej podłodze mogły pracować 3 zespoły jednocześnie. Po rozwiązaniu planszy zespoły wymieniały się.

Główna aktywność:

Główne aktywności opierały się na rozwiązywaniu interaktywnych plansz do kodowania z pakietu aplikacji Robot Bot, używając pisaków świetlnych. Na każdej podłodze wyświetlaliśmy po dwie duże plansze, a uczniowie nadal pracowali w dwuosobowych zespołach, które rozwiązywały zadania.

1. Gra: Dokąd to?

Uczniowie mieli zadanie przeanalizować podany kod strzałkowy i określić nowe położenie wirtualnego robota na planszy. Z każdą kolejną planszą rósł poziom trudności zadania, instrukcje były dłuższe i pojawiały się dodatkowe zdarzenia na planszy. Część uczniów korzystała z pomocniczego rekwizytu - dużego klocka, który kładła na polach planszy, aby zasymulować wykonywanie instrukcji.

2. Gra: Strzałkowa misja

Na planszach-labiryntach pokrytych w całości strzałkami kierunkowymi uczniowie musieli wybrać te, które doprowadzą robota do wyjścia. Po zaznaczeniu poprawnej trasy, robot pokonywał labirynt.

3. Gra: Programowanie Bota

Uczniowie programowali Bota do pracy! Układali instrukcje dla jego trasy ze strzałek, by doprowadzić go do wyjścia. Pamiętając, że Bot ma zadanie zaświecić żarówki, zebrać wszystkie śrubki, doładować baterię i naprawić urządzenia.

Zakończenie warsztatów:

Uczestnicy zajęć relaksowali się podczas swobodnej zabawy w interaktywnej wodzie z pływającymi rybkami. Tym miłym i kojącym akcentem zakończyliśmy warsztaty.

Podsumowanie

Warsztaty z kodowania zrealizowane zostały przy użyciu dwóch urządzeń projekcyjnych (w tym podłogi interaktywnej SmartFloor od firmy Mentor, która w swojej ofercie ma wszystkie aplikacje Motioncube) z wykorzystaniem aplikacji z pakietów: Na wesoło, Rusz głową oraz Robot Bot. Obszary projekcji zostały podzielone na kilka plansz, aby umożliwić jednoczesną pracę kilku zespołom.

Wnioski:

RUCH - pozytywne aspekty

Możliwość ruszania się podczas zajęć niesamowicie motywuje dzieci do angażowania się w zajęcia. Wyzwala w nich kreatywność, bo zaczynają się poruszać w sposób, w który na co dzień mają rzadko okazję wypróbować. Testują swoje pomysły na różne pozycje, zmieniają tempo poruszania się, wyrażają głośno swoje emocje. Nie potrzeba nam naukowych dowodów, aby stwierdzić, że zabawa ruchowa (którą obserwowaliśmy na podłodze interaktywnej) wywołuje bardzo dużo radości i pozytywnych reakcji (zarówno u tych, którzy się ruszają, jak i u tych, którzy to obserwują).

KODOWANIE W PARACH - efektywna praktyka

Kodowanie w parach na podłodze interaktywnej

Kodowanie w parach na podłodze interaktywnej

Metoda programowania parami, znana w środowisku programistycznym i od ponad dwudziestu lat lansowana w podręcznikach dot. inżynierii oprogramowania (w szczególności zwinnego programowania, z ang. AGILE), jest bardzo praktyczna podczas zajęć na podłodze interaktywnej. Wspólna praca nad tą samą planszą w celu ułożenia kodu idzie uczniom znacznie szybciej, gdy pomagają sobie, dzieląc się zadaniami: np. jeden gracz odczytuje położenie postaci, drugi ją zapisuje, albo jeden opisuje wybraną trasę słownie ( np. dwa w dół, zbierz, jeden w lewo, zaświeć itd.), drugi ją zapisuje, posługując się symbolami graficznymi. Przy takiej współpracy tworzenie kodu idzie jak po maśle. W przypadku wystąpienia błędu w kodzie wyszukanie go razem jest znacznie prostsze, niż samemu: jeden gracz odczytuje zapisaną instrukcję, a drugi w tym czasie śledzi jej wykonanie na planszy, poruszając się w myślach po polach lub przesuwając pomocniczy rekwizyt.

REKWIZYTY - SOS dla wyobraźni

W początkowych zadaniach zaproponowaliśmy uczniom skorzystanie z drewnianych klocków, które przesuwali po polach planszy, zgodnie z pokazaną instrukcją. Miało to na celu ułatwienie im zrozumienia, w jaki sposób robocik (postać w grze) porusza się po polach, co oznaczają poszczególne instrukcje, a także pomagało "nie zgubić" położenia robocika podczas samodzielnej pracy przy odczytywaniu instrukcji i lokalizowaniu na bieżąco położenia postaci.

DZIELENIE NA ZESPOŁY - nie ma czasu na nudę

Chcąc umożliwić płynny i sprawiedliwy udział w zajęciach dla licznej grupy, najlepiej podzielić ją na mniejsze zespoły, które rotują po każdym zadaniu. Dodatkowo zalecamy podzielić obszar projekcji na kilka plansz ( 2-3-4 w zależności od aplikacji), aby umożliwić udział kilku zespołom jednocześnie.

Przydatne linki:

  1. Robot Bot - pakiet gier i zabaw z algorytmiką na pisaki świetlne
  2. Rusz głową - pakiet gier logicznych na pisaki świetlne
  3. Na wesoło - pakiet zabaw ruchowych
  4. LavaVision - twórca aplikacji interaktywnych Motioncube
  5. SmartFloor - podłoga interaktywna firmy Mentor Systemy Audiowizualne

Motioncube.io


WIADOMOŚCI MOTIONCUBE

☝ Wyślemy na Twoją skrzynkę

Najświeższe artykuły, materiały do zajęć i nowości. Nie przegapisz też żadnej promocji na aplikacje!

Akceptacja warunków Polityki Prywatności jest wymagana.